« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 1907
Vjeronaučna olimpijada na hodočašću u Zagrebu!
Autor: Šimun Pavlović, 15. 6. 2015.

Vjeronaučna olimpijada naše škole hodočastila je na grob bl. Alojzija Stepinca u zagrebačku katedralu u subotu 30. svibnja 2015. godine o Danu škole i o proslavi 110. – godišnjice škole. Sudjelovalo je dvadeset i sedam (27) olimpijaca od 5.- 8. razreda.

Putovali smo vlakom u jutarnjim satima, a po programu smo pohodili slijedeća planirana mjesta:

1.      Posjetili smo Stepinčevu katedralu i grob bl. Alojzija Stepinca gdje smo se pomolili za njegov zagovor i pomoć u slozi, ljubavi i zajedništvu našim roditeljima i našoj dobroj pripremi za život, kako to svaki dan zajedno molimo. Posebno smo molili za skoro proglašenje bl. Alojzija svecem i njegovu molitvu, zaštitu i zagovor za svoj i naš hrvatski narod koji zadnjih godina prolazi kroz teške kušnje nesloge i zlonamjernih, udbaških i neokomunističkih podvala, opstrukcija, diverzija, sabotaža i zavada. Pogledali smo katedralu i njezina vjerska, kulturna i povjesna blaga. Potom smo pred katedralom, uz blagi odmor, riješili osvježenje i dobrodošli zajutrak.

2.      Pohodili smo Muzej bl. Alojzija Stepinca u kojem smo pogledali film o Blaženiku u trajanju od 45', poslušali lijepo i bogato tumačenje Kustosice Muzeja i pogledali sve eksponate koji su izloženi u Muzeju, a svi su odreda povezani s Blaženikom i njegovim životom.

3.      Pohodili smo Pravoslavnu crkvu Preobraženja Gospodnjeg na Preradovićevom trgu gdje smo se pomolili na kršćanski način za skoro ekumensko jedinstvo za koje se tako žarko zalaže papa Franjo i molitvom, i govorom, i svojim primjerom. Proučavali smo zajedničke i razlikovne točke i značenje ekumenizma za obje Crkve, Katoličku i Pravoslavnu, a potom i umjetničke i vjerske vrijednosti samoga crkvenoga zdanja.

4.      Obišli smo centar Grada u vrijeme subotnje „Špice“ i ponajveće gužve, popričali, osvježili se i nastavili razgledati Grad.

5.      Popodnevne sate smo proveli u Arena – Centru, po samoj želji hodočasnika, gdje smo se družili, igrali, zabavili, shoppingirali i objedovali. Slijedilo je osvježenje sladoledom u poznatoj zagrebačkoj slastičarnici „Vincek“ u Ilici.

6.      U 19. h smo sudjelovali u priredbi „Kinč osebujni“ koju su pripremili glumci iz Marije Bistrice i Marija Husar, u organizaciji Matice Hrvatske, koji su tu večer gostovali u dvorani „Vijenac“ u Zagrebu.

7.      Poslije priredbe smo obišli HAZU, Trgove hrvatskih velikana: Jelačićev, Nikole Šubića Zrinskog, Strossmayerov i Tomislavov trg i brojne spomenike od Stjeapana Radića do brojnih velikana čije su biste u stalnom postavu na Zrinjevcu i Strosu. Zaustavljali smo se i odavali im počast i zahvalnost za sve što su učinili za svoj hrvatski narod i svoju i našu domovinu.

Na vlak smo se smjestili u 21,37 h i oko 23,00 h stigli u Dugu Resu gdje su nas čekali brižni, sretni i zahvalni roditelji. Hodočašće je proteklo u savršenom redu i uzornom radu veselih i raspjevanih hodočasnika! /ŠP/