Učitelji škole podržali ravnatelja
Autor: Šimun Pavlović, 26. 3. 2015.

Učiteljsko vijeće OŠ “Vladimir Nazor” u Dugoj Resi, na sjednici održanoj 17. ožujka 2015. godine, nakon što je upoznalo i razmotrilo situaciju nastalu populističkim i politikantskim nastupima nekih političara iz stranke HSS-a, ogranka u Dugoj Resi, čiji je cilj i namjera poljuljati i okaljati obrazovnu i odgojnu ulogu ravnatelja, njegovih stručnih i drugih suradnika, i nas učitelja ove škole, odlukom je prihvatilo i potpisima potvrdilo ovu:

Izjavu za javnost

1. Podupiremo gosp. Krešimira Božičevića, ravnatelja naše škole, u njegovu angažiranom radu za dobro naše škole, posebno za dobro njezinih učenika i svih njezinih djelatnika. Podupiremo također i njegova nastojanja da u zadnje tri godine izvuče školu iz ekonomske i financijske blokade u koju ju je dovelo Ministarstvo znanosti, prosvjete i sporta, koje je nekadašnjem djelatniku škole, svojim rješenjem, odobrilo da postane tehnološki višak, a kada je trebalo platiti troškove toga rješenja izvuklo se lošom odlukom neodgovorne Vlade i sav teret ovršnog postupka prebacilo na teret same škole i ravnatelja. Nitko se tada nije zauzeo niti pomogao, a danas bi neki, kad je ravnatelj sve riješio, rado sjeli u ponovno zdravu ravnateljsku stolicu.

2. Odbacujemo insinuacije i prozivke gosp. Mije Ivanića, kako se s ulice “vidi gdje je red, rad i koja ustanova nečemu sliči, a koja je u derutnom stanju….”. Sam gosp. Ivanić, kao član dugoreškog Gradskog vijeća, nijednom nije došao u našu školu i zainteresirao se za stvarne probleme i niti je vidio pločice koje spominje, ni kablove koji vise, ni domare “koji po njemu ne rade” niti ravnatelja “koji po njemu stvara dugove”. Nije poznato, a niti zapisano, da je gosp. Mijo Ivanić na Gradskom vijeću ili bilo gdje drugdje, potaknuo, predložio ili podupro bilo kakvu materijalnu potporu za bolji unutarnji ili vanjski izgled naše škole, a sigurno je kao političar imao priliku to učiniti. Čime to gosp. Mijo Ivanić mjeri kvalitetu odgojnog i obrazovnog rada u našoj školi: pločicama, žicom ili bojama na fasadi škole koja je stara više od 50 godina i u koju se ulaže svake godine pomalo, prema mogućnostima proračuna, a poznato je da se u škole ulaže iz proračuna gradskog, županijskog i državnog, zavisno od nadležnosti?!

3. Kad bi gosp. Ivanić bio dobronamjeran i poznavao probleme naše škole, sigurno ne bi propustio spomenuti našu novu kuhinju na koju se svi ponosimo i koju rado spominju sudionici svih natjecanja koja se u našoj školi često događaju. K tomu je naš ravnatelj, unatoč trogodišnjoj blokadi računa, poduzeo još nekoliko vrijednih akcija i poslova: u cijeloj školi je izmijenio elektro-instalacije, otvorio je i opremio informatičku učionicu, obnovio nove stolove i stolce za učenike, izgradio nove WC-e, uredio park škole s bistom Vladimira Nazora, uredio unutarnje zidove škole i drži urednim okoliš škole, koliko je moguće uređivati ono što nije ograđeno.

4. Možda je gosp. Mijo Ivanić zaboravio ili namjerno propustio pogledati:
a) ovogodišnje, ali i višegodišnje rezultate natjecanja učenika naše škole s učenicima drugih škola u našoj županiji, gradu, pa i državi;

b) ili zainteresirati se koliko je uopće studenata iz naše škole, a koliko je studenata iz drugih škola u našoj županiji, upisano na razne fakultete u Zagrebu, Rijeci, Varaždinu ili Veleučilištu u Karlovcu;

c) ili koliko je učenika otišlo – ispisalo se iz naše škole i upisalo se u neku drugu školu, osim radi odseljenja roditelja, a koliko je naša škola primila učenika koji u nekim drugim školama nisu bili poželjni. Otišlo nije nijedno dijete, a svake godine primimo po jedno ili više djece;

d) ili izvršiti uvid u popis stipendija najuspješnijim učenicima i studentima koji dolaze iz naše škole.

5. Mi, učitelji ove škole, zajedno s ravnateljem, stručnim i drugim suradnicima, skrbimo nad općim dobrom naših učenika, potpuno smo im posvećeni i predani u svim njihovim potrebama kako bi što bolje iskoristili svoje sposobnosti i kako bi se što uspješnije pripremali za svoja životna zvanja i zanimanja, i nemamo vremena za isprazne politikantske razgovore i progone.

6. Pozivamo roditelje, posebno one, koji su zadnjih mjeseci pozivani na pobunu, da za dobro svoje djece postupaju mudro, razumno i razborito, i donose dobre odluke za dobro svoje djece i za njihov budući život.

7. Pozivamo sve političare i politikante da svatko radi svoj posao, onaj za koji je osposobljen i da ne ometaju druge u njihovom radu uvažavajući stručne i moralne kriterije i kvalitete dostojne svakog čovjeka.

Ovom izjavom čvrsto stojimo uz ravnatelja Krešimira Božičevića i ovu odluku potvrđujemo svojim vlastoručnim potpisima.